Dla uzyskania efektu obniżenia temperatury powietrza w pomieszczeniu można stosować bardzo dużo różnych rozwiązań. Realizację funkcji chłodzenia można uzyskać dzięki pompie ciepła solanka-woda, powietrznej pompie ciepła, agregatowi chłodniczemu, czy po prostu klimatyzatorowi. Gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepla i agregat chłodniczy wymagają wykonania odpowiedniej instalacji grzewczo-chłodniczej w budynku dla realizacji funkcji Może to być ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe czyli podłogowe i ścienne, sufitowe a także klimakonwektory. Klimatyzator nie potrzebuje dodatkowych instalacji. Parownik pracuje od razu z powietrzem z pomieszczenia, z którego ciepło jest odbierane przez czynnik chłodniczy. Klimatyzator i pompa ciepła mają bardzo wiele wspólnego jeśli chodzi o ich konstrukcję. Parownik, skraplacz, sprężarka i zawór rozprężny to elementy które znajdziemy w każdym z tych urządzeń.
Proces termodynamiczny umożliwiający pracę układów chłodniczych klimatyzatorów i pomp ciepła opisany jest tu: http://www.inkam.com.pl/2_oferta/5_klient-indywidualny/10_pompy-ciepla.html
W wielu urządzeniach klimatyzacyjnych dostępna jest funkcja grzania, co oznacza że po prostu klimatyzator staje się w tym trybie pompą ciepła powietrze-woda.
Obliczenie mocy chłodniczej klimatyzacji wymaga zebrania informacji o budynku i sposobie jego użytkowania. Po zbilansowaniu uzysków ciepła przez ściany, okna i od urządzeń produkujących ciepło dobiera się moc klimatyzatora taką, aby mógł te uzyski przełamać. Dla budynku jednorodzinnego przyjmuje się wymaganą moc na poziomie od 50W/m2 do 100W/m2 powierzchni pomieszczenia. Dla zmniejszenia kosztów pracy klimatyzacji można stosować takie rozwiązania jak wentylacja z rekuperacją, pompa ciepła z funkcją chłodzenia, gruntowy wymiennik ciepła, rolety w oknach.
Montaż klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej jest czynnością bardzo prostą i polega tak naprawdę a wykonaniu otworów w ścianie, zamontowaniu kratek wentylacyjnych i powieszeniu urządzenia. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej. W lokalizacjach, gdzie nie ma możliwości montażu jednostki zewnętrznej (np. obiekty zabytkowe), stosuje się klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej. W takim klimatyzatorze zarówno parownik jak i skraplacz zamontowane są wewnątrz jednostki wewnętrznej. Skraplacz ma dwa kanały powietrzne wyprowadzone na zewnątrz budynku przez ścianę, przez które wymienia powietrze. W tego typu klimatyzatorach nie wykonuje się odprowadzenia skroplin, które są odprowadzane w postaci pary wodnej bezpośrednio na zewnątrz. Urządzenia takie wykonywane są jako montowane na ścianie podobnie do grzejnika, ewentualnie na ścianie pod sufitem. Zaletą tego typu rozwiązania jest bardzo prosty i szybki montaż i niskie jego koszty. Wadą jest mniejsza wydajność chłodnicza tego typu klimatyzatorów, co może wymusić konieczność montażu więcej niż jednej sztuki w pomieszczeniu. Praktycznie każde oferowane przez nas urządzenie bez jednostki zewnętrznej posiada funkcję pompy ciepła do ogrzewania. Na terenie Lublina i województwa oferujemy bezpłatny dobór i wycenę urządzeń.
O nas Referencje Realizacje |
Oferta Centralne ogrzewanie
|
Produkty Kolektory słoneczne |
Polecamy Pompa ciepła w Lublinie z dofinansowaniem z NFOŚiGW-
|
Kontakt ul. Inżynierska 8 lok.7 20-484 Lublin |
||||
Mapa strony | Polityka prywatności Copyright InKam 2013 | Design by G. Wójcik, BCS |