znajdujesz się:  Oferta Klient indywidualny GWC - gruntowy wymiennik ciepła Glikolowy wymiennik ciepła
wstecz

Gruntowy wymiennik ciepła.

Potrzeba wentylacji w budynku.

Dobrze pracująca wentylacja jest konieczna do funkcjonowania mieszkańców i dobrej kondycji samego obiektu budowlanego. Brak wentylacji powoduje już po kilku godzinach wzrost poziomu CO2 ponad normę. (standardowo CO2 to ok. 0,032% składu powietrza). Większe stężenie dwutlenku jest niekorzystne dla ludzi i powoduje złe samopoczucie. W budynku zbiera także duża ilość wilgoci pochodzącej od użytkowników, gotowania itp. Wentylacja umożliwia sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz usuwanie wilgoci. 
Straty w wentylacji grawitacyjnej.
Wentylacja tradycyjna grawitacyjna zawdzięcza swoją pracę zjawisku ciągu kominowego (kratka wentylacyjne wyciągają ciepłe powietrze z pomieszczenia i wydala przez komin na zewnątrz), jednak wymaga ona dostarczenia do pomieszczeń świeżego powietrza. Powietrze można doprowadzić dzięki rozszczelnieniu okna lub zamontowaniu nawiewników. Występują w sprzedaży nawiewniki higrosterowane, czyli takie, które sterowane są zawartością wilgoci w powietrzu. Grawitacyjna wentylacja nie daje jednak możliwości kontrolowania wielkości wymiany powietrza i usuwa poza budynek ciepło. Straty z tytułu działającej wentylacji grawitacyjnej to nawet 40% energii zużywanej przez budynek w celu jego ogrzania.

Wentylacja mechaniczna, rekuperacja.

Nowoczesne budynku energooszczędne i pasywne coraz częściej nie mogą obyć się bez wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Rekuperator zawiera wymiennik powietrza, który przekazuje ciepło  z usuwanego powietrza do powietrza świeżego nawiewanego do pomieszczeń. Rekuperatory wymuszają przepływ powietrza wentylacyjnego za pomocą zabudowanych wewnątrz wentylatorów. Wentylatory dostosowują prędkość obrotową do wymaganej wydajności rekuperacji w danej chwili. Zwyczajowa wymiana w budynku jednorodzinnym to jedna wymiana powietrza na dwie godziny. W czasie nieobecności domowników rekuperator może zmniejszać obroty obniżając wielkość wymiany powietrza wentylacyjnego. 
Rekuperatory rozprowadzają powietrze w budynku z pomocą kanałów wentylacyjnych zakończonych anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi. Anemostaty są zaworami służącymi do regulacji wielkości wentylacji w pomieszczeniu w zależności od jego zapotrzebowania. Najczęściej w budynkach jednorodzinnych montuje się wyciągi w pomieszczeniach wilgotnych czyli kuchniach, toaletach, łazienkach itp., a  nawiew do pomieszczeń mieszkalnych. Odpowiedniej wielkości powierzchnie szczelin w drzwiach pomieszczeń pozwalają na przepływ powietrza. Taki system pozwala na utrzymanie różnych ciśnień w określonych pomieszczeniach, co daje efekt taki, że zapachy nie mają możliwości wydostawania się z pomieszczeń brudnych. W kuchni, zalecany jest montaż anemostatu z filtrem tłuszczowym. Rekuperatory dzięki wysokiej sprawności zmniejszają koszty ogrzewania budynku nawet o 30-40% i zapewniają komfort pobytu w pomieszczeniach.

Usuwanie wilgoci przez rekuperator.

Rekuperator wentylując pomieszczenia usuwa z budynku nadmiar wilgoci. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się  na wymienniku i oddaje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego, po czym  jest odprowadzana do kanalizacji sanitarnej.

Podgrzew powietrza nawiewanego rekuperatora.

Rekuperator, kiedy zasysa powietrze z zewnątrz, jest w zimie narażony na pracę przy niskich temperaturach wymiennika i nawet jego zamrożenie. Najczęściej rekuperatory posiadają przed tym zabezpieczenie. Zabezpieczeniem rekuperatora może być zmniejszanie obrotów wentylatora nawet to jego wyłączenia, ewentualnie grzałka elektryczna lub nagrzewnica wodna podgrzewająca powietrze nawiewane. Nagrzewnica wodna może być połączona z instalacją centralnego ogrzewania i zasilać ją może np. kondensacyjny kocioł gazowy. Montaż rekuperatora podyktowany jest m.in. z uwagi na obniżenie energochłonności budynku i kosztów, więc należy zastanowić się nad wyeliminowaniem podgrzewacza powietrza z systemu wentylacji.

Gruntowy wymiennik ciepła.

Dzięki Słońcu otrzymujemy niewyczerpane źródło darmowej, odnawialnej energii i należy wykorzystywać tą możliwość. Gruntowy wymiennik ciepła jest sposobem na wykorzystanie tej energii odnawialnej. Ziemia jest ogrzewana przez promienie słoneczne i dzięki temu gromadzi w sobie ogromny potencjał energetyczny. W zimie możemy odebrać z gruntu tą energię i zostanie ona uzupełniona energią słoneczną z nastaniem wiosny.
Gruntowe wymienniki ciepła wykonuje się w dwóch wersjach:

      • glikolowy gruntowy wymiennik ciepła
      • powietrzny gruntowy wymiennik ciepła

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła.

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła to rozwiązanie stosowane także jako źródło dolne dla pomp ciepła solanka-woda. Wykonuje się go jako wężownicę z rur z tworzywa sztucznego ułożona na głębokości do 2m. Nie ma sensu umieszczać go głębiej, ponieważ do takiej głębokości źródło dolne ma możliwość regeneracji dzięki Słońcu. Wężownicę wymiennika gruntowego napełnia się płynem odpornym na zamarzanie zwanym solanką (najczęściej roztwór wodny glikolu propylenowego lub alkoholu) i doprowadzane do budynku. W budynku rury gruntowego wymiennika ciepła podłącza się do stacji pompowo- wymiennikowej, dzięki której ciepło jest przekazywane do powietrza wentylacyjnego. Na głębokości 1,5-2m grunt ma stabilną temperaturę nie spadającą poniżej zera przez cały okres grzewczy, oczywiście należy zapewnić odpowiednią jego wydajność. Montaż gruntowego wymiennika ciepła nie jest zadaniem bardzo czasochłonnym, o ile pomyśli się o jego wykonaniu przed zagospodarowaniem terenu wokół budynku i izolacji ścian fundamentów.

Wydajność gruntowego wymiennika ciepła.

Kolektory gruntowe charakteryzują się wydajnością na poziomie od ok. 10W/m2 do 35W/m2 przy czym wydajność zależy od rodzaju gruntu. Grunty piaszczyste suche są najmniej wydajne, najbardziej grunty wodonośne. Wydajność gruntowego wymiennika ciepła powinna być dostosowana do zapotrzebowania rekuperatora i budynku.

Chłodzenie rekuperatorem.

Zastosowanie kolektora gruntowego umożliwia wykorzystywanie go także w okresie letnim do chłodzenia powietrza nawiewanego. Podnosi to komfort użytkowania budynku w gorące dni nie powodując konieczności montażu klimatyzatora. Letnie chłodzenie wymiennikiem gruntowym pomaga także w jego regeneracji przed kolejnym okresem grzewczym. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora może być także wykonany jako pionowe sondy gruntowe takie jak do pomp ciepła, chociaż z powodu wyższych kosztów rzadko stosuje się to rozwiązanie. Strona hydrauliczna instalacji wygląda tak samo w obydwu układach.

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła.

Powietrzny gruntowy wymiennik ciepła jest innym sposobem na pozyskanie ciepła z gruntu. Polega na ułożeniu instalacji rur wymiennika ciepła w gruncie na takiej samej głębokości jak glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Przekrój tych rur będzie przynajmniej taki, a często większy od przekroju rury powietrza świeżego rekuperatora. Układa się je w ziemi w układ Tichelmanna, meandrowo lub pierścieniowo wokół budynku. Zakończeniem gruntowego wymiennika ciepła jest zamontowana czerpnia terenowa, pozwalająca na zasysanie świeżego powietrza. Pokonując całą drogę przez rurociąg GWC powietrze ogrzewa się od ziemi i podgrzane trafia do rekuperatora. W trakcie projektowania instalacji należy sprawdzić, czy planowany rekuperator jest w stanie pracować z gruntowym wymiennikiem ciepła. Konieczny jest odpowiedni spręż wentylatora, który ma wymusić przepływ powietrza a nie każdy rekuperator może taki spręż generować. Tak jak przy glikolowym gruntowym wymienniku ciepła możliwe jest chłodzenie letnie pomieszczeń rekuperatorem. Nie jest tu jednak wymagana instalacja dodatkowych wymienników pośrednich. Istotnym jest jednak fakt, że w trybie chłodzenia powietrze zewnętrzne przechodzi przez rurę zakopaną w ziemi i natrafia tam na chłodne ścianki gruntowego wymiennika ciepła. Są to warunki, w których następuje kondensacja pary wodnej i konieczne jest odprowadzenie tej wody pochodzącej ze skroplin. Brak odprowadzenia tej wody może spowodować zalanie i kolektor gruntowy przestanie pracować. 

Gruntowy wymiennik ciepła z rur kanalizacyjnych.

Dużym błędem jest często spotykane wykonanie przez firmy instalacyjne GWC ze zwykłych rur kanalizacyjnych. Taki system będzie pracował, jednak rura kanalizacyjna PCW nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony antybakteryjnej układu wentylacji ani odpowiedniej przewodności cieplnej. W gruntowym wymienniku ciepła panują warunki, które sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów i wymagają stosowania specjalnych rozwiązań. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest system Awadukt Thermo firmy Rehau, który obejmuje kompleksowe i systemowe rozwiązanie kwestii GWC. Rura gruntowego wymiennika ciepła jest w tym rozwiązaniu pokryta od wewnętrznej strony cząstkami srebra, które utrudniają rozwój drobnoustrojów, a ochrona ta utrzymuje się przez cały czas pracy wymiennika. W skład systemu wchodzą także układy czerpni terenowych oraz odprowadzenia skroplin.

Wydajność gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

Poprawnie dobrany, zaprojektowany i wykonany gruntowy powietrzny wymiennik ciepła jest w stanie umożliwić pozyskiwanie dodatniej temperatury powietrza nawiewanego nawet przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Pozwala to na rezygnację z podgrzewu powietrza nawiewanego do rekuperatora za pomocą podgrzewacza przepływowego powietrza. 

Wykonanie gruntowego wymiennika ciepła nie powinno być powierzane przypadkowej firmie instalacyjnej, która nie zna zasad działania systemu GWC. Należy skonfrontować firmę wykonującą instalację wentylacji i instalację kolektora gruntowego, dla uniknięcia problemów w trakcie łączenia układów. Najlepiej, kiedy instalację GWC i system wentylacji wykonuje jedna firma, która dopilnuje dobrego dopasowania urządzeń. 
Firma Inkam wykonuje gruntowe wymienniki ciepła glikolowe i powietrzne w oparciu o najwyższej jakości produkty począwszy od doboru i obliczeń, poprzez projekt aż po wykonanie i uruchomienie systemu. Wykonujemy także kompleksowo systemy wentylacji budynków mieszkalnych.    

                


 Regulator Danfoss ECL Comfort  Inkam - kotłownie Lublin  Odwierty pod sondy dla gruntowej pompy ciepła  Pompa ciepła Vitocal 222G z buforem wody grzewczej.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Pompa ciepła Vitocal 222G rozmontowana do transportu.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin   Inkam - kotłownie Lublin  Węzeł cieplny rozmontowany do transportu  Rozdzielacze Modular Divicon Viessmann.
Istotna informacja: ten serwis wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na naszej stronie polityka prywatności