znajdujesz się:  Oferta Klient indywidualny GWC - gruntowy wymiennik ciepła Powietrzny wymiennik ciepła
wstecz

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC powietrzny).

Konieczność wentylacji w budynku.

Sprawna instalacja wentylacji jest absolutnie konieczna dla dobrej kondycji budynku i jego mieszkańców. Niedostateczna wentylacja skutkuje wzrostem ilości procentowej CO2 (poprawna wartość CO2 to ok. 0,032% składu atmosfery). Wyższe stężenie dwutlenku węgla jest niekorzystne dla ludzi i powoduje zmęczenie i niedobre samopoczucie. W pomieszczeniach powstaje też duża ilość wilgoci generowanej przez użytkowników, gotowanie itp. Usunięcie wilgoci oraz utrzymywanie stężenia dwutlenku węgla na optymalnym poziomie są najważniejszymi funkcjami instalacji wentylacji.  

Koszt użytkowania wentylacji grawitacyjnej.

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na zjawisku ciągu kominowego (przez otwór wywiewny w kominie ciepłe powietrze jest wyciągane i wydalane na zewnątrz). Poprawne jej działanie wymaga doprowadzenia do pomieszczeń wentylowanych świeżego powietrza zewnętrznego do budynku. Można to zrobić za pomocą nawiewników. Mogą to być nawiewniki higrosterowane, które regulują wielkość przepływu w zależności od wilgotności. Nie ma jednak możliwości pełnego sterowania wielkością wymiany powietrza i usuwa ona ciepło poza budynek bez żadnego odzysku. Koszt wentylacji grawitacyjnej w budynku jednorodzinnym to nawet 40% energii koniecznej do jego ogrzania. 

Rekuperacja.

Dzisiejsze budynki dzięki dobrej izolacyjności ścian i okien są energooszczędne, ale nie mogą funkcjonować bez wentylacji mechanicznej. Jeżeli już decydujemy się na wentylację mechaniczną, warto zainteresować się urządzeniami z rekuperacją. Rekuperator to tak naprawdę zespół wymiennika ciepła, który oddaje ciepło z usuwanego powietrza do powietrza świeżego. Zabudowane w rekuperatorach wentylatory wymuszają ruch powietrza przez wymiennik i kanały wentylacyjne. Prędkość obrotowa wentylatorów dopasowuje się do wymaganej wydajności rekuperacji w obiekcie. Dla budynków jednorodzinnych przyjmuje się pełną wymianę powietrza co dwie godziny. W czasie mniejszego zapotrzebowania można zmniejszyć wydajność rekuperatora. Centrale wentylacyjne z rekuperatorem przesyłają powietrze w obrębie budynku za pomocą kanałów wentylacyjnych. Wyloty wentylacyjne kończą się anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi. Anemostaty są to zawory potrzebne do dokładnej regulacji ilości wymienianego powietrza w pomieszczeniu. Anemostaty wyciągowe montuje się w pomieszczeniach brudnych czyli kuchnia, pralnia, WC itp., natomiast nawiewne w pomieszczeniach mieszkalnych. Otwory lub podcięcia wentylacyjne w drzwiach pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza w budynku. Koszt ogrzewania budynku wyposażonego w rekuperator zmniejsza się o 30-40%.

Osuszanie budynku przez rekuperator.

Rekuperator usuwa z budynku nadmiar wilgoci w trakcie jego wentylowania. Para wodna z powietrza kondensuje na wymienniku i jest odprowadzana do kanalizacji. W trakcie procesu suszenia budynku przez zasiedleniem znacząco przyspiesza osiągnięcie wymaganego poziomu wilgotności. Wspomaganie tego procesu jednoczesnym suszeniem jastrychu z wykorzystaniem ogrzewana podłogowego zasilanego z kotła gazowego umożliwia szybkie przystąpienie do prac parkieciarskich. Pozwala także na uniknięcie powstania szkód budowlanych powstających przy szybkim suszeniu budynku za pomocą pracy instalacji centralnego ogrzewania i kotłowni gazowej bez poprawnej wentylacji. Wilgoć usuwana szybko z posadzek i ścian może wtedy wykraplać się w rogach budynku, na oknach itp., co może prowadzić do powstania pleśni. 

Grzałka do rekuperatora.

Rekuperator zasysając zimne powietrze z zewnątrz jest w okresie mrozów wystawiony na działanie niskich temperatur i zamrożenie wymiennika. Zabezpiecza się przed tym rekuperatory z pomocą systemu, który obniża wydajność rekuperatora aż do jego zatrzymania w przypadku stwierdzenia ujemnych temperatur zagrażających wymiennikowi. Dla uniknięcia obniżania wydajności wentylacji można stosować podgrzew powietrza nawiewanego rekuperatora. Może to być kanałowy podgrzewacz elektryczny lub wodna nagrzewnica. Ta ostatnia jest łączona z instalacją centralnego ogrzewania i zasilać ją może np. kondensacyjny kocioł gazowy, kotłownia olejowa lub pompa ciepła. Motywacją przy montażu rekuperacji jest zmniejszenie energochłonności budynku i kosztów jego eksploatacji i ogrzewania, więc dobrze jest unikać podgrzewu powietrza przez zewnętrzne źródła ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła umożliwia wykorzystanie ciepła Słońca, które jest energią odnawialną dostępną w ilościach praktycznie nieograniczonych. jest sposobem na wykorzystanie energii odnawialnej. Powierzchnia ziemia zbiera ciepło dostarczane przez promienie słoneczne i akumuluje w gruncie pewną ilość energii cieplnej. Można wykorzystać tą energię w zimie do podgrzania powietrza do rekuperatora i zostanie ona uzupełniona z początkiem wiosny. 


Wykonuje się dwa typy gruntowych wymienników ciepła:

      •  glikolowy gruntowy wymiennik ciepła
      •  powietrzny gruntowy wymiennik ciepła

Gruntowy wymiennik ciepła- glikolowy.

Gruntowy wymiennik glikolowy jest to kolektor gruntowy płaski, znany z rozwiązań stosowanych do zasilania źródła dolnego pomp ciepła solanka-woda. Wykonanie polega na zakopaniu na głębokości do 2m meandra, spirali lub ślimaka wykonanego z rur PE. Taka głębokość zapewnia dobrą regenerację dzięki promieniom słonecznym. Tak wykonany gruntowy kolektor płaski napełnia się płynem odpornym na ujemne temperatury tzw. solanką (roztwór wodny alkoholu lub glikolu propylenowego). W budynku rury gruntowego wymiennika ciepła łączy się za pomocą stacji pompowo-wymiennikowej z instalacją wentylacji z rekuperacją. Tam ciepło jest przekazywane do powietrza nawiewanego. Montaż gruntowego wymiennika ciepła jest zadaniem dość szybkim w realizacji, jednak wygodniej jest go wykonać przed zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynku. 

Wydajność kolektora gruntowego.

Kolektor gruntowy posiada wydajność w granicach od ok. 10W/m2 do 35W/m2, gdzie największy wpływ na nią ma rodzaj gruntu w którym jest wykonany. Najmniej wydajny będzie suchy grunt, najbardziej grunt wilgotny. Konieczne jest dopasowanie mocy gruntowego wymiennika ciepła do wydajności systemu wentylacji aby uniknąć pokrywania strat wentylacyjnych za pomocą kotła gazowego. 

Chłodzenie rekuperacją.

Gruntowy kolektor daje możliwość wykorzystywania go do chłodzenia powietrza w okresie letnim. Bardzo podniesie to komfort przebywania w pomieszczeniach, bez powodowania osuszania powietrza jak dzieje się to przy zastosowaniu klimatyzacji. Chłodzenie wymiennikiem gruntowym wspomaga też jego regenerację przed kolejną zimą. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora wykonuje się także w formie pionowych sond gruntowych identycznych jak przy pompach ciepła, jednak wyższe koszty z reguły zniechęcają inwestorów do tego rozwiązania. 

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła.

Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) powietrzny jest bardziej bezpośrednim rozwiązaniem pozyskania ciepła gruntu. Jego wykonanie zakłada ułożenie rurociągu wymiennika ciepła w ziemi na tej samej głębokości co glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Pole przekroju rur będzie większe, albo takie samo jak pole przekroju rur wychodzących z centrali wentylacyjnej. Rurociąg wymiennika gruntowego można wykonać w układzie Tichelmanna, pierścieniowo lub jako meander. Powietrze z zewnątrz jest zasysane przez czerpnię terenową. Powietrze w trakcie przemieszczania się w rurociągu GWC ogrzewa się i podgrzane trafia do centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Projekt instalacji wentylacji powinien uwzględnić odpowiednią wydajność centrali wentylacyjnej, by dodatkowe opory gruntowego wymiennik ciepła nie spowodowały problemów z pracą instalacji. Gruntowy wymiennik ciepła powietrzny pozwala na chłodzenie powietrza wentylacyjnego w okresie letnim i nie wymaga stosowania dodatkowych wymienników ciepła. Schłodzone w GWC powietrze po prostu trafia do instalacji wentylacji z pominięciem wymiennika ciepła (konieczny rekuperator z funkcją bypass).  Bardzo ważnym aspektem wykonywania wymiennika powietrznego jest fakt, że w czasie chłodzenia będzie w nim w dużych ilościach kondensowała para wodna zawarta w powietrzu. Jeżeli nie zostanie ona poprawnie odprowadzona, może dojść do unieruchomienia wymiennika ciepła. 

Tani GWC z rur kanalizacyjnych.

Instalacja GWC nie powinna być wykonywana z materiałów przypadkowych. Wykonanie gruntowego wymiennika ciepła z rur kanalizacyjnych może spowodować problemy w późniejszym okresie eksploatacji. System będzie działał, z tym że umożliwi rozwój bakterii w rurociągach. Warunki panujące w gruntowym wymienniku ciepła powodują, że mogą się w ich rozwijać bakterie niekorzystne dla mieszkańców budynku. Fakt ten wymusza wykorzystywanie specjalnych materiałów do wykonywania GWC. Problem rozwoju bakterii w wymienniku rozwiązuje system Awadukt Thermo firmy Rehau, który daje kompleksowe rozwiązanie kwestii GWC. Wewnętrzna powierzchnia rur gruntowego wymiennika ciepła jest pokryta cząstkami srebra, które uniemożliwiają rozwój drobnoustrojów. Jest to rozwiązanie działające przez cały okres działania wymiennika.

Wydajność GWC.

Dobrze zaprojektowany, przeliczony i wykonany gruntowy powietrzny wymiennik ciepła umożliwia uzyskanie temperatury powietrza powyżej zera przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Dzięki temu można zrezygnować z podgrzewu świeżego powietrza rekuperatora z wykorzystaniem energii elektrycznej lub kotła gazowego czy pompy ciepła. Na terenie Lublina, województwa lubelskiego i ościennych oferujemy bezpłatny dobór i wycenę gruntowego wymiennika ciepła w wykonaniu glikolowym i powietrznym.  

Firma Inkam wykonuje gruntowe wymienniki ciepła glikolowe i powietrzne w oparciu o najwyższej jakości produkty począwszy od doboru i obliczeń, poprzez projekt aż po wykonanie i uruchomienie systemu. Wykonujemy także kompleksowo systemy wentylacji budynków mieszkalnych.   
   

                


 Regulator Danfoss ECL Comfort  Inkam - kotłownie Lublin  Odwierty pod sondy dla gruntowej pompy ciepła  Pompa ciepła Vitocal 222G z buforem wody grzewczej.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Pompa ciepła Vitocal 222G rozmontowana do transportu.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin   Inkam - kotłownie Lublin  Węzeł cieplny rozmontowany do transportu  Rozdzielacze Modular Divicon Viessmann.
Istotna informacja: ten serwis wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na naszej stronie polityka prywatności