W obiektach stałego pobytu ludzi występuje konieczność podgrzewu dużych ilości ciepłej wody dla potrzeb sanitarnych. Dzięki kolektorom słonecznym jesteśmy w stanie uzyskać bardzo duże ilości ciepłej wody kosztem tylko energii słonecznej. W bezchmurne dni natężenie promieniowania słonecznego wynosi nawet 1000W/m2 powierzchni a w naszym kraju mamy średnio ok. 1500 godzin słonecznych w roku. Daje to ogromne ilości energii, które jesteśmy już w stanie skutecznie wykorzystać z korzyścią dla środowiska naturalnego i naszego budżetu. Moc i powierzchnia instalacji solarnej.
Kolektory słoneczne z reguły wyposażane są w zasobniki solarne na ciepłą wodę użytkowa o dużej pojemności. Najczęściej są to zasobniki solarne biwalentne (dwufunkcyjne), które mają dodatkową wężownicę grzejną podłączaną do kotła grzewczego. Przy takim rozwiązaniu, przy zmniejszonej wydajności kolektorów w okresie zimowym, kocioł wspomaga podgrzew wody. W przypadku dużych instalacji montuje się także bufory magazynujące ciepło pozyskane w czasie operowania Słońca, dla późniejszego jego przekazania do zasobników c.w.u. Wielkość zasobników jest natomiast podyktowana tym, żeby maksymalnie wykorzystać energię Słońca. Powierzchnia kolektorów i wielkość zasobnika powinna być poprawnie dobrana do potrzeb obiektu. Przewymiarowanie powierzchni kolektorów jest błędem, ponieważ w okresie letnim ciepła będzie po prostu za dużo i zaczną występować przegrzewy instalacji solarnej. W przypadku kolektorów płaskich nie ma też większego sensu wykonywanie instalacji solarnej ze wspomaganiem centralnego ogrzewania. Okres grzewczy w naszym klimacie jest bardzo energochłonny i pokrywa się niestety z okresem najmniejszej wydajności instalacji solarnej. Mocno przewymiarowana (a więc i kosztowna) instalacja solarna będzie pokrywała zapotrzebowanie na ciepło dla ogrzewania budynku w zaledwie kilku procentach i jest ekonomicznie nieuzasadniona. W okresie letnim będzie także z cała pewnością ulegała przegrzewom.
Instalacja solarna musi być poprawnie dobrana do wielkości zapotrzebowania na ciepłą wodę. W budynku wielorodzinnym może to być bardzo duży odbiór wody w krótkim czasie- np. w momencie powrotu mieszkańców do domu.
W przypadku dużych instalacji solarnych roczne średnie pokrycie zapotrzebowanie jest obliczane jako niższe niż w przypadku instancji kolektorów słonecznych dla obiektu jednorodzinnego i wynosi od 30 do 50%. Wynika to z większego ryzyka powstania przegrzewów w okresie letnim, czyli urlopowym. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie instalacji solarnej z pompą ciepła do podgrzewu c.w.u.. Powietrzna czy też gruntowa pompa ciepła pokryje brakującą część zapotrzebowania na podgrzew wody.
Same płyty kolektora słonecznego najlepiej zamontować skierowane w kierunku południowym, z pewnym nachyleniem w kierunku Słońca. Nachylenie kolektorów względem kierunku padania promieni jest pewnym kompromisem pomiędzy warunkami letnimi i zimowymi. W lecie, kiedy Słońce świeci praktycznie pionowo z góry, kolektory mogłyby leżeć praktycznie na płasko. Natomiast w zimie- lepszym ustawieniem byłoby nachylenie w okolicach 90o od poziomu, z uwagi na nisko padające promienie. W naszym klimacie najczęściej montaż solarów wykonuje się przy nachyleniu od 20o do ok. 45o. W przypadku płaskich dachów warto sprawdzić w wytycznych projektowych producenta kolektorów, czy warto montować konstrukcje wsporcze zwiększające nachylenie kolektorów. Może okazać się, że kosztem wykonania konstrukcji zyskujemy tylko kilka procent sprawności układu solarnego. Kolejną istotną sprawą w przypadku montowania konstrukcji wsporczych dla kolektorów słonecznych jest kwestia bezpieczeństwa dachu. Wykonawcy często lekceważą ryzyko, twierdząc że kolektory ważą niewiele i nie jest to żadne obciążenie dla więźby dachowej. Jest to absolutną prawdą, tylko często zapominają oni o tym, że uniesiony od połaci dachu kolektor płaski stanowi lekki i całkiem spory żagiel, który jest wystawiony na działanie wiatru. Siła naporu wiatru na baterię kolektorów to już nie będzie kilkadziesiąt kilogramów, tylko wielokrotnie więcej. Należy więc zawsze dokładnie przeanalizować sytuację i stan więźby, i w razie niemożności montażu na dachu szukać innej możliwości.
Nieprawdziwym jest twierdzenie, że kolektory płaskie nie działają w zimie w ogóle. Oczywiście przy dużych mrozach kolektor płaski ma duże straty powierzchniowe i nie będzie w stanie pracować, jednak przez większość zimy temperatury w naszym klimacie nie spadają nisko poniżej zera. Większym problemem jest to, że w okresie zimowym mamy mało słonecznych dni. Tak więc pomijając bardzo zimne i pochmurne dni kolektor pracuje, natomiast potrzebuje wspomagania w celu osiągnięcia wymaganej temperatury. Jeżeli kolektor słoneczny podgrzeje w zimie wodę z 8oC do nawet tylko 25oC, to i tak dla kotła będzie to duża oszczędność w czasie pracy.
Wykonujemy kompleksowy dobór dużych instalacji solarnych wraz z symulacją pracy, projekt i montaż instalacji. Oferujemy uruchomienie przez wykwalifikowany serwis.
O nas Referencje Realizacje |
![]() |
Oferta Centralne ogrzewanie
|
![]() |
Produkty Kolektory słoneczne |
![]() |
Polecamy Pompa ciepła w Lublinie z dofinansowaniem z NFOŚiGW-
|
![]() |
Kontakt ul. Inżynierska 8 lok.7 20-484 Lublin |
![]() |
||||||||
Mapa strony | Polityka prywatności Copyright InKam 2013 | Design by G. Wójcik, BCS |