znajdujesz się:  Oferta Budownictwo wielorodzinne i użyteczności publicznej Wentylacja mechaniczna.
wstecz

Wentylacja w budynku.

Poprawna wentylacja jest niezbędna do poprawnego funkcjonowania użytkowników budynku i bezpieczeństwa samego obiektu budowlanego. Jeżeli nie będziemy wentylowali poprawnie budynku, już po kilku godzinach wzrośnie zawartość CO2 do poziomu ponadnormatywnego (standardowa zawartość CO2 w powietrzu to 0,032%). Podwyższone stężenie dwutlenku węgla jest niezdrowe dla ludzi i może powodować złe samopoczucie. Budynek w trakcie eksploatacji zbiera także w swoim wnętrzu wilgoć. Poprawna wentylacja pozwala na sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz usuwanie nadmiaru wilgoci.  W obiektach użyteczności publicznej stosuje się także pełne systemy klimatyzacji zabudowane w centralach, które mogą regulować wiele parametrów powietrza wentylacyjnego takich jak temperatura, wilgotność, czystość.

Wentylacja grawitacyjna, straty wentylacyjne.

Poprawna wentylacja tradycyjna grawitacyjna pracuje dzięki zjawisku ciągu kominowego (kratki wentylacyjne w kominie wyciągają ciepłe powietrze z pomieszczeń), jednak nie będzie ona pracowała bez dostarczenia do budynku świeżego powietrza. Można to zrobić dzięki rozszczelnieniu okien lub zamontowaniu nawiewników okiennych lub ściennych. Nawiewniki mogą być higrosterowane czyli sterowane zawartością wilgoci w powietrzu. Jednak wentylacja grawitacyjna nie daje możliwości dokładnego sterowania wielkością wymiany powietrza i na dodatek usuwa poza budynek ciepło. Straty z tytułu poprawnie działającej wentylacji to nawet 40% energii dostarczonej do budynku w celu jego ogrzania. W nowoczesnych budynkach wielkokubaturowych wręcz wymagana jest odpowiednia grawitacja mechaniczna dla uzyskania poprawnego sposobu ich użytkowania.

Wentylacja mechaniczna, rekuperacja.

W nowoczesnych budynkach  energooszczędnych coraz częściej stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperacją. Montuje się jedną lub kilka central wentylacyjnych wyposażonych w różne moduły w zależności od zapotrzebownia. Mogą to być moduły podgrzewu powietrza, chłodzenia, nawilżania czy też wymienniki  ciepła czyli rekuperatory. Rekuperator wyposażony jest w wymiennik, w którym ciepło z usuwanego powietrza jest przekazywane do powietrza świeżego zasysanego z  zewnątrz. Wymienniki w dużych centralach mogą być przeciwprądowe, krzyżowe lub obrotowe. Wentylatory centrali sterowane są w zależności od zapotrzebowania na wymianę powietrza. Standardowe wartości ustalane są na podstawie odpowiednich norm branżowych. W okresie nocnym i przy nieobecności użytkownikow centrala zmniejsza obroty obniżając tą wartość, w okresie zwiększonego zapotrzebowania - zwiększa obroty wentylatora. Centrale wentylacyjne dystrybuują powietrze w budynku za pomocą kanałów wentylacyjnych i anemostatów nawiewnych i wywiewnych. Anemostaty to zawory służące do regulacji wielkości nawiewu/wywiewu w danym pomieszczeniu w zależności od jego kubatury i zapotrzebowania. Wentylację takich pomieszczeń jak toalety projektuje się najczęściej jako oddzielną z bezpośrednim wyrzutem powietrza na zewnątrz, ze względu na możliwość mieszania powietrza nawiewanego i wywiewanego w niektórych typach wymienników.   Rekuperatory zabudowane w centralach wentylacyjnych z uwagi na wysoką sprawność zmniejszają koszty ogrzewania budynku nawet o 20-40% i zapewniają komfortowy pobyt z dobrym samopoczuciem.

Usuwanie wilgoci przez centralę wentylacyjną.

Centrala razem z powietrzem wywiewanym usuwa z budynku nadmiar wilgoci. Para wodna zawarta w powietrzu skrapla się  na wymienniku oddając ciepło do powietrza nawiewanego i jest odprowadzana do kanalizacji sanitarnej. W przypadku stwierdzenia za pomocą czujnika zbyt niskiej wilgotności, może podnosić jej wartość o ile będzie wyposażona w odpowiedni osprzęt.

Podgrzew powietrza nawiewanego centrali. 

Centrala wentylacyjna zasysając powietrze zewnętrzne w zimie narażona jest na pracę przy niskich temperaturach na wymienniku i nawet zamrożenie wymiennika. Większość central z rekuperatorem posiada zabezpieczenie przed zamrożeniem. Stosuje się nagrzewnice powietrza wodne podłączone do źródła ciepła lub elektryczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu powietrze nawiewane do pomieszczeń będzie wstępnie podgrzane. Możliwe jest wykonanie także takiego systemu, w którym centrala przejmie całkowicie funkcję ogrzewania budynku.

Gruntowy wymiennik ciepła.

Słońce jest niewyczerpanym źródłem darmowej, odnawialnej energii i warto wykorzystywać jego możliwości. Jednym ze sposobów wykorzystania tej energii odnawialnej jest wykonanie gruntowego wymiennika ciepła. Grunt jest nagrzewany przez promienie słoneczne i posiada w sobie ogromny potencjał energetyczny. Jeżeli nawet w okresie zimowym odbierzemy z niego tą energię, to zostanie ona uzupełniona energią słoneczną już na początku wiosny.

Gruntowy wymiennik ciepła występuje w dwóch wersjach wykonania:


- glikolowy gruntowy wymiennik ciepła
- powietrzny gruntowy wymiennik ciepła

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła.

Glikolowy gruntowy wymiennik ciepła jest rozwiązaniem stosowanym także jako źródło dolne dla gruntowych pomp ciepła solanka  woda. Jego wykonanie polega na ułożeniu tworzywowych rur w ziemi na głębokości  do 2m poniżej poziomu gruntu. Głębsze umieszczanie gruntowego wymiennika ciepła nie ma sensu, ponieważ to właśnie do takiej głębokości Słońce ma możliwość regenerowania źródła dolnego. Rury są napełniane płynem niezamarzającym zwanym solanką (z reguły jest to roztwór wodny glikolu propylenowego lub alkoholu) i wprowadzane do budynku. Tutaj rury gruntowego wymiennika ciepła podłączane są do stacji pompowo- wymiennikowej, która przekazuje ciepło do powietrza w kanale wentylacyjnym. Grunt na tej głębokości będzie miał stabilną temperaturę powyżej zera przez cały okres grzewczy, oczywiście należy zapewnić odpowiednią jego powierzchnię. Wykonanie instalacji gruntowego wymiennika ciepła nie jest zadaniem czasochłonnym, jednak warto o nim pomyśleć przed zagospodarowanie ogrodu i wykonaniem izolacji ścian fundamentów.
Wydajność gruntowego wymiennika ciepła.
Wydajność kolektora gruntowego to od ok. 10W/m2 do 35W/m2 i zależy ona od rodzaju gruntu. Najmniej wydajne będą grunty piaszczyste suche, najbardziej grunt wodonośny. Moc i wielkość gruntowego wymiennika ciepła należy dostosować do zapotrzebowania rekuperatora.

Chłodzenie rekuperatorem.

Dzięki zastosowaniu kolektora gruntowego możemy go wykorzystywać także w okresie letnim do chłodzenia nawiewanego powietrza. Znacząco podniesie to komfort użytkowania budynku w upalne dni i obniży koszty pracy klimatyzacji. Dodatkowo letnie chłodzenie wymiennikiem gruntowym wspomaga jego regenerację przed okresem grzewczym. Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła do rekuperatora można oczywiście wykonywać także w formie pionowych sond gruntowych takich jak do pomp ciepła, jednak z uwagi na wyższe koszty jest to rzadko stosowane rozwiązanie. Połączenie hydrauliczne instalacji wygląda podobnie w obydwu sytuacjach.

Powietrzny gruntowy wymiennik ciepła.

Powietrzny gruntowy wymiennik ciepła wykonuje się przez instalację rur wymiennika ciepła w gruncie na głębokości 1,5-2m poniżej poziomu gruntu. Będą to rury o przekroju przynajmniej takim samym, a z reguły większym od przekroju rury ssącej rekuperatora. Rury układa się w ziemi w układzie Tichelmanna, jako meander lub pierścieniowo wokół budynku. Na zakończeniu takiego gruntowego wymiennika powietrznego montuje się czerpnię terenową, służącą do zasysania powietrza zewnętrznego. Powietrze przebywając całą drogę przez rurociąg GWC ogrzewa się od ziemi i trafia do rekuperatora. Podobnie jak w przypadku glikolowego gruntowego wymiennika ciepła możliwe jest chłodzenie letnie za pomocą rekuperatora. Nie jest tu konieczna instalacja żadnych wymienników pośrednich. Bardzo istotnym jest jednak zwrócenie uwagi na fakt, że w trakcie pracy w trybie chłodzenia powietrze zewnętrzne trafia do rury zakopanej pod ziemią i spotyka się tam z chłodnymi ściankami. Zawsze w takiej sytuacji nastąpi kondensacja pary wodnej i jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego odprowadzenia, może okazać się że kolektor gruntowy „zapełni” się wodą i przestanie pracować. Konieczne jest wykonanie odprowadzenia tej skondensowanej wody.

Wydajność gruntowego powietrznego wymiennika ciepła.

Odpowiednio dobrany, zaprojektowany i wykonany gruntowy powietrzny wymiennik ciepła jest w stanie zapewnić dodatnią temperaturę powietrza nawiewanego nawet przy dużych mrozach. Umożliwia to rezygnację z dodatkowego podgrzewu powietrza nawiewanego rekuperatora za pomocą grzałki elektrycznej. 

Wentylacja hybrydowa.

Często spotykanym rozwiązaniem systemu wentylacji jest także system hybrydowy. Jest to tańsze rozwiązania stosowane wszędzie tam, gdzie zależy nam na poprawnej wentylacji obiektu, a jednocześnie na zminimalizowaniu kosztów inwestycji. Wentylacja hybrydowa opiera się na zastosowaniu central wentylacyjnych wywiewnych bez wymiennika ciepła. Powietrze świeże doprowadzane jest do budynku za pomocą nawiewników higrosterowanych montowanych w oknach lub ścianach. Taki system nie gwarantuje odzysku ciepła wentylacyjnego ale zapewnia poprawną wentylację.

Wykonujemy kompleksowo instalacje wentylacyjne wraz z projektem i doborem urządzeń. Opieramy się na centralach wiodących producentów.

                


 Regulator Danfoss ECL Comfort  Inkam - kotłownie Lublin  Odwierty pod sondy dla gruntowej pompy ciepła  Pompa ciepła Vitocal 222G z buforem wody grzewczej.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Pompa ciepła Vitocal 222G rozmontowana do transportu.  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin  Inkam - kotłownie Lublin   Inkam - kotłownie Lublin  Węzeł cieplny rozmontowany do transportu  Rozdzielacze Modular Divicon Viessmann.
Istotna informacja: ten serwis wykorzystuje pliki cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów na naszej stronie polityka prywatności