Rekuperacja w istniejącym budynku?
W związku z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi komfortu i kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych coraz bardziej rośnie zainteresowanie systemami wentylacji z odzyskiem ciepła. Również przyjęty pakiet klimatyczny 3x20% zwiększa świadomość społeczeństwa w kwestii emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery oraz
efektywności energetycznej budynków. Podnoszenie jej można osiągać na wiele sposobów.
Oprócz najbardziej popularnych kolektorów słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, oraz zyskujących coraz większy udział w rynku pompach ciepła, efektywność energetyczną znacznie poprawia poprawna wentylacja z odzyskiem ciepła. Poprawna wielkość wymiany powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych jest sprawą absolutnie konieczną dla zdrowia użytkowników jak i dobrej kondycji substancji budynku.
Więcej na temat wentylacji z rekuperacją:
O ile w przypadku nowego budynku sprawa jest dość łatwa do zaprojektowania i wykonania, o tyle w
wentylacyjnych stanowiła problem często odstraszający inwestorów. Na szczęście szybki rozwój techniki instalacyjnej pozwolił na opracowanie rozwiązania tego typu problemów. Firma Viessmann zaprezentowała system rekuperacji decentralnej Vitovent 200D. Urządzenie w kompaktowej zabudowie pozwala na wentylowanie poszczególnych pomieszczeń bez konieczności montażu centralnej jednostki wentylacyjnej (rekuperatora) i całej instalacji wentylacyjnej. Rekuperator decentralny Vitovent 200D montowany jest na ścianie zewnętrznej pomieszczenia i wymienia powietrze ogrzewając powietrze nawiewane w zabudowanym wymienniku ciepła. Dodatkowo wyposażony w filtr pozwala na uniknięcie zasysania zanieczyszczeń z zewnątrz. Sprawność wymiany ciepła w wymienniku wynosi nawet 90%, co stawia Vitovent 200D na równi z tradycyjnym rekuperatorem.
Sterowanie wentylacją.
Fabrycznie zabudowany sterownik pozwala na wybór trybu pracy w zależności od zapotrzebowania na wymianę powietrza. W opcji możliwe jest wyposażenie jednostki w czujnik jakości powietrza. Montaż czujników CO2 oraz wilgotności pozwala na pracę uzależnioną od zapotrzebowania pomieszczenia. W przypadku montażu kilku urządzeń możliwe jest wyposażenie ich w jeden wspólny regulator pozwalający na obsługę całości obiektu jednym sterownikiem.
Vitovent 200D jest szczególnie dedykowany do istniejących budynków, gdzie jest problem z wykonaniem instalacji wentylacji w tradycyjny sposób. Montaż polega na wykonaniu przewiertu przez ścianę zewnętrzną i zamontowaniu w nim urządzenia oraz doprowadzeniu zasilania 230V.