Już w maju 2014 roku rusza nowa odsłona programu Prosument, będącego bezpośrednią kontynuacją kończącego się programu dofinansowywania instalacji kolektorów słonecznych. W nowym programie program Prosument będzie pozwalał na sfinansowanie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Oznacza to możliwość uzyskania dotacji do pomp ciepła, kotłów na biomasę i instalacje ogniw fotowoltaicznych.
Program Prosument.
W roku 2014 kończą się dotacje na montaż instalacji kolektorów słonecznych do podgrzewu ciepłej wody użytkowej w obiektach mieszkalnych. Już od maja 2014 ruszają jednak pierwsze nabory wniosków do nowej odsłony programu Prosument pt:
"Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 4) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii".
Program w swoich założeniach ma promować OZE i podniesienie świadomości ekologicznej konsumentów. Ekologicznym celem programu będzie zmniejszenie w latach 2014-2020 emisji CO2 o 165000Mg oraz wyprodukowanie energii z odnawialnhych źródeł energii na poziomie 360000MWh.
W latach 2014-2020 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na powyższe cele 600 mln zł, w latach 2014-2015 w części pilotażowej będzie to 300mln zł.
Dofinansowania obejmą nowe instalacje służące do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i energii elektrycznej. Oznacza to, że możemy uzyskać środki na montaż instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby, albo instalacji połączonej służącej do produkcji prądu i ciepła. Co prawda program nie przewiduje dotacji przeznaczonych wprost dla pomp ciepła, ale otwiera drogę do stworzenia bardzo optymalnej pod względem kosztów eksploatacji instalacji hybrydowej składającej się z ogniw słonecznych oraz np. pompy ciepła zasilanej tą energią czy kotła na biomasę. Przy optymalnym doborze wielkości instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej i pompy ciepła, można jeszcze bardziej obniżyć koszty pracy tej ostatniej. Poniżej przedstawiamy koszt wyprodukowania 1kWh energi cieplnej przez pompę ciepła, w zestawieniu z innymi źródłami ciepła.
Koszt wyprodukowania ciepła przez pompę ciepła.
- pompa ciepła gruntowa COP=4.0- 0,12zł/kWh
- pompa ciepła powietrze-woda COP=3.0- 0,20zł/kWh
- kocioł na węgiel z podajnikiem (spr. 75%)- 0,17zł/kWh
- kocioł na drewno (spr. 80%)- 0,17zł/kWh
- kocioł na pelety - 0,18zł/kWh
- kocioł gazowy kondensacyjny (spr. 104%)- 0,21zł/kWh
- grzejnik elektryczny akumulacyjny- 0,38zł/kWh
- kocioł olejowy tradycyjny (spr. 88%)- 0,43zł/kWh
- kocioł gaz LPG kondensacyjny (spr. 104%)- 0,43zł/kWh
Jak widać z powyższego zestawienia, koszt wyprodukowania energii cieplnej przez pompę ciepła jest znikomy w porównaniu z innymi automatycznymi źródłami ciepła.
Całkowitym kosztem pracy pompy ciepła jest koszt zużytej energii elektrycznej służącej do zasilenia sprężarki pompy ciepła, automatyki układu chłodniczego oraz pomp obiegowych źródła dolnego i górnego (źródło dolne to np. sondy gruntowe, kolektor płaski, natomiast źródło górne to ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne, grzejniki lub klimakonwektory).
O ile dla urządzeń zasilanych paliwami kopalnymi, czyli kotłów olejowych, gazowych i na paliwa stałe uzyskanie dalszych oszczędności jest już bardzo trudne, o tyle dzięki zbudowaniu instalacji hybrydowej z pompą ciepła i ogniwami fotowoltaicznymi możemy znacznie wpłynąć na koszty jej eksploatacji. Jeśli przyjrzymy się powyższym danym to okazuje się, że w przypadku zastosowania fotowoltaiki nawet pompa ciepła powietrze-woda, która siłą rzeczy ma niższe COP, dystansuje inne źródła ciepła. Tak więc tam, gdzie nie ma możliwości wykonania odwiertów dla pompy ciepła solanka-woda, można zastosować pompy powietrzne we współpracy z ogniwami.
Jest to także optymalne rozwiązanie dla już istniejących budynków ze źródłami ciepła z paliw kopalnych. Dla obniżenia kosztów inwestycji można zamontować "niedowymiarowaną" pompę ciepła powietrzną i w szczytowych momentach obciążenia dołączać do niej istniejący kocioł gazowy czy olejowy (załączanie dodatkowego źródła ciepła oczywiście jest zautomatyzowane i sterowane przez regulator pompy). Takie rozwiązanie pozwala bardzo obniżyć koszty inwestycyjne. Oszczędności uzyskuje się dzięki zredukowaniu mocy samego urządzenia grzewczego oraz rezygnacji z wykonywania źródła dolnego (sond gruntowych czy kolektorów płaskich).
Budynek wyposażony w hybrydowy układ zasilania składający się z pompy ciepła, ogniw fotowoltaicznych i dodatkowo rekuperatora do wentylacji pomieszczeń, bardzo zbliży jego bilans energetyczny do założeń domów niskoenergetycznych a nawet pasywnych.
Jeżeli jesteśmy w tej chwili na etapie budowy domu, to program Prosument daje możliwość wybudowania domu naprawdę oszczędnego w eksploatacji w kosztach montażu tradycyjnej instalacji. Budynek wyposażony w ogrzewanie podłogowe, wentylację z rekuperacją oraz pompę ciepła wspomaganą w zasilaniu przez ogniwa fotowoltaiczne w takich samych kosztach co zwykła kotłownia gazowa? Jak najbardziej jest to możliwe.
Program Prosument pozwala na uzyskanie kredytu preferencyjnego oprocentowanego 1% na 100% kosztów kwalifikowanych i dotację 20% lub 40% wartości dofinansowania. Jeżeli na etapie budowy podejmiemy decyzję o takim właśnie rozwiązaniu kwestii instalacji w budynku, dodatkow możemy zaoszczędzić na innych elementach takich jak: przyłącze gazowe, kominy spalinowe, kominy wentylacyjne, pomieszczenie kotłowni...
Jeżeli uczciwie zsumujemy te wszystkie oszczędności to okaże się, że nie stać nas na montaż kotła gazowego, który w eksploatacji będzie trzykrotnie droższy od pompy ciepła. Szczególnie, gdy ceny paliw gazowych są tak niepewne.
Firma Inkam oferuje kompleksowe usługi w zakresie doboru, projektu i wykonania:
- pomp ciepła solanka-woda
- pomp ciepła powietrze-woda
- pomp ciepła woda-woda
- fotowoltaiki
- kolektorów słonecznych
- kotłów na biomasę
- urządzeń kogeneracyjnych z silnikiem Stirlinga
Pozdrawiam,
Grzegorz Kamola